اگه می شد چی میشد ؟!

توی فرودگاه تبریز که از پله ها اومدم پائین بوی شهر بچگیهام من رو برد توی 20 سال پیش دلم میخواست همون بالای پله ها چند دقیقه ای بمونم و اطراف رونگاه کنم . بوی اون خاک و بوی اون باد تند .بادی که داشت روسری ام رو از جا میکند .دخترک رو سفت توی بغلم گرفتم تا باد نبردش و سریع رفتم توی سالن فرودگاه .

سوار تاکسی که شدیم دلم نمی خواست شیشه پنجره رو بدم بالا میخواستم هواش رو تنفس کنم ولی نمی شد باد اجازه نمی داد . درجه دمای اون روز 23 بود و این یعنی وسط بهار بودیم.

خونه دختر عموم طبقه چهارمه و اصلا نیازی نبود کولر رو روشن کنی و باد کل خونه رو خنک خنک کرده بود طوری که باید شب تا چشمات رو زیر لحاف نگه میداشتی تا یخ نزنی مخصوصا برای مائی که از تهران گرمازده رفته بودیم . چقدر غرغرهای مامان رو شنیدم که گفت حالا دیدی برای این بچه ژاکت نیاوردی و منو مسخره کردی که کی وسط تابستون با شال و کلاه میره مسافرت؟ ولی دخترک کیف کرد غیر از دوروز آخر سفر که بهانه پدرش رو میگرفت بقیه رو با هوای شهر مادری اش کیف کرد .کیف که نمیشه گفت مست کرد ،توی خیابونهای تبریز دقیقا مثل اسب یورتمه میرفت و میگفت هورا طوفان قشنگ بیا بغلم و خنکم کن .

تمام مردم شهر از دید من ساکن تهران آروم و مهربون بودند و هیچ اثری از عجله و استرس نمیدیدی و این برای من تهرانی نعمتی محسوب می شد. وقتی تاکسی ها و راننده هایشان را با 10 سال پیش مقایسه می کردم هم از نظر تیپ و قیافه و کلاس هم از نظر ترو تمیزی پیشرفت زیادی کرده بود. یکی از راننده ها به دخترک شاد و مست من دفترچه راهنمای توریستیی رو داد که فوق العاده بود از تمام مکانهای دیدنی آذربایجان عکس داشت با آدرس دقیقشون.

به محله قدیمی دوران بچگیم رفتیم و خونه یکی ازهمسایگان ، نوستالوژی خوبی رو برام ایجاد کرد که تا یه ربع بعد از ورود به خونه شون که دقیقا همشکل خونه قدیمی خودمون هست بغض گلوم رو گرفته بود.

اصلا نتونستم به حلوا فروشی برم یعنی در واقع وقت نکردم از بس که برنامه چیده بودم . تازه به چهارراه آبرسانی و شهناز و شاهگلی هم نتونستم سر بزنم بیشتر از این خونه به اون خونه رفتم ولی خوش گذشت.

آهان اتفاق جالبتر هم اینکه در پی ولیعصر گردی از یه مغازه که کفش بچگونه می فروخت سندلی برای دخترک خریدیم که آقای خوش اخلاق و خوش تیپ مغازه دار25% تخفیف داد بعلاوه دو عدد کارت شهر بازی باغلار باغی که اون موقع من خیلی بی توجه ازش گرفتم و گفتم میدم بچه های دخترعموم برن خوش باشن چون قویا میخواستم که دخترک رو ببرم شهربازی شاهگلی نه باغلار باغی وقتی رسیدم خونه دیدم بچه های دخترعموم جیغ و ویغ که آخ جون میتونیم با این کارتها 8 بازی اونم 4 نفره سوار شیم و تازه من فهمیدم که دو کارت معادل 16000 تومن هدیه گرفته ام !!!!! ( حالا هی بگین تبریزیا خسیسن دست و دلبازی رو دیدین ؟)

خلاصه که تمام 5 روز رو داشتم حساب کتاب میکردم که برگردم تبریز زندگی کنم البته به همراه آقای همسر و دخترک حتی خنده داره که قیمت خونه ها رو هم میپرسیدم با اجاره خونه 70متری خودمون توی تهران میتونیم یه خونه ١٢٠ متری اونم جای خوب تبریز اجاره کنیم ،‌تازه هواش هم خوبه و دخترکم هم تائید می کرد ،‌از این سر شهر به اون سر شهر با آژانس 2000 تومنی جابه جا میشدیم از همه مهمتر که دود و آلودگی نداره و ترافیکش قابل مقایسه با اینجا نیست همه این حساب کتابها رو کردم و آخرش از اینکه امکانش نیست آهی کشیدم .

ولی اگه میشد چی میشد.

البته یه بدی هایی هم داره ها مثلا من عادت کردم به زندگی تهرانی رفت و آمدهای بدون قید و شرط و نه اجباری ولی اونجا باید خونه خاله خانباجی هایی که اصلا دوسشون هم نداری اجبارا بری و بیایی فلانی مهمونی ماه رمضون داره حتما باید بری فلانی دوره فلان داره باید بری رفتی باید سریع دعوتشون کنی و هفتاد مدل غذا جلوش بذاری که حرف در نیاره آهان از همه مهمتر باید مبلمان آنچنانی و فرش اینچینینی داشته باشی و تازگیها هم که مد شده اونجا یه بوفه پر از نقره داشته باشی تا کم نیاری و اوووووووووووه اونم برای کی؟ برای منی که فقط و فقط و برای خودم زندگی می کنم نه دیگران.

ولی در کل اگه می شد چی می شد.

 

 

 

پ.ن: پروانه جون شدیدا بخاطر فقط تو میخواستم برم حلوا بخرم ولی نشد در عوض از قنادی افتخاری نوقا و ریس تازه تازه همون لحظه از فر در اومده گرفتم هروقت خواستی بهت میرسونمش .

 

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خانم خونه

وای خوش به حالت یه مسافرت رفتی . من اینقدر دلم یه مسافرت میخواد هی جور نمیشه . اینقدر از تبریز تعریف کردی دلم میخواد برم تبریز.

مصطفی

سالم[گل][لبخند] وب زیبایی داری به منم سر بزن میام بیا[لبخند][خداحافظ]

مامان پرنیان

رسیدن به خیر خانومی انقدر شیوا مینویسی که آدم دلش میخواهد همین الان اونجا باشه

نــــــدا

خوشحالم که بهت خوش گذشته عزیزم تبریز نرفتم اما شنیم زمستوناش خیلی سرد هست[ماچ]

سارا مامان تارا

خوشحالم سفرت خوب بوده و انرژی گرفتی...وای دقیقآ حرفای منو گفتی ...منم گاهی ترجیح میدم تو شهرمون زندگی کنم ولی این رسم و رسوما که می افتم میبینم اینجا بهتره و جدا از اون محدود بودن امکانات شهرستان مخصوصآ برای بچه ها ...احساس میکنم تو تهران با وجود همه بدیهاش فکر آدم بیشتر باز میشه...موفق باشی عزیزم

شنونده

[لبخند]

آرام

خدا رو شکر که سفر بهت خوش گذشته و حتی برای چند روزم که شده از این شلوغی و کثیفی و سر و صدا خلاص بودی. آی تک جان! مهم اینه که تو هرجا زندگی کنی، راه مناسب برای لذت بردن از لحظات و به قولی شادب ودن رو بلدی و می تونی خوب و راضی اوقاتر و بگذرونی . همین که می گی برای خودت زندگی می کنی و درگیر خیلی از تعارفات و سنت های بیهوده و روابط الکی نمی شی، یعنی راه درست جلو رفتن و لذت بردن از زندگی رو بلدی. انشاءالله اگه ته دلت این خواسته رو داری، من مطمئنم که شرایطشم جور می شه. ما بعد از ازدواجمون رفتیم ماه عسل کیش و خوشمون اومد و گفتیم برای زندگی بریم. بعد از دو سال و نیم این خواسته عملی شد و سه سالی رو هم اونجا واقعا در آرامش و با لذت زندگی کردیم. هرچیزی که آدم بخواد ، حتما در زمانش پیش می آد ولی به شرطی که واقعا بخواد. خوبه که تو همۀ جوانب رو با واقع بینی در نظر می گیری. سلامت و شاد باشی. [گل]

نیکو

خدارو شکر سفر بهت خوش گذشت . خانومی کم پیدا شدی . یه چندتا عکس جدید از این دختر شیطون بلا بزار برامون . مواظب خودتم باشم گلم . دخترکو ببوس [ماچ]