من و دلنوشته هام

مبانی اعتماد به نفس
نویسنده : آي تك - ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱۳
 

1)به خودتان عشق بورزید

 

شرط اساسی اعتماد به نفس،خودشیفتگی است.و اساسی ترین مانع اعتماد به نفس،خودشکنی است.برای خود شیفتگی همین بس که بدانید اشرف مخلوقاتید،برترین موهبتهای الهی یعنی قدرت و اراده و اختیار و تواناییهای ذهنی فوق العاده،به شما داده شده است.شما جانشین خدایید.هر صفتی که در خدا هست در شما هم به شکل محدودتری قرار داده شده است.شما تنها زمانی احساس خوار بودن،و بدبودن می کنید که خود را درست نشناخته اید و به حقیقت انسان بودن خود پی نبرده باشید.


2)از خود به خوبی یاد کنید

 

شما باید با خود صادق باشید.جنبه های مثبت و جنبه های منفی را با هم در نظر بگیرید،اما توجه خود را به جنبه های مثبت خود معطوف کنید،تا با تکیه بر آنها،توان و انرژی بیشتری برای مقابله با جنبه های منفی پیدا کنید.این روش مفهوم اساسی«تفکر مثبت»را در خود دارد.و تفکر مثبت خود اساس هر موفقیت است


3)خودتان را تشویق و ستایش کنید

 

به خاطر کوچک ترین کار خوبی که انجام می دهید،خود را تشویق و ستایش کنید.شما عادت کرده اید برای کارهای بد و نادرست خود،هزاران بار خود را سرزنش کنید.اما یکبار هم خود را شایسته تشویق و ستایش ندانسته اید.انجام همین کارهای به ظاهر ساده که ممکن است در نظر شما بی معنی و بیهوده هم باشند،رشد اعتماد به نفس شما را تسریع می کند.هیج کدا از کارهای مثبت خود را کوچک و بی اهمیت،تلقی نکنید.


4)با جسم خود خوب رفتار کنید

 

اگر عاشق خود هستید و شیفته انسانیت خود گشته اید،باید به شکلی احساس خود را نسبت به خود نمایان سازید.چگونگی رفتار شما با جسم خودتان،بیش از هر چیز دیگری،میزان خودشیفتگی شما را نشان می دهد.


5)سلامت باشید

 

اعتماد به نفس شما تا حد فراوانی به میزان سلامت جسم و روح شما بستگی دارد.اگر اکنون تندرست هستید،از آنچه که موجب بیماریهای روحی و جسمی شما می شود،دوری کنید.خشم،رنجش،ترس،اضطراب،کینه،حسادت،و تمامی هیجانهای عصبی منفی،بیماریهای روحی و ذهنی شما را باعث می شوند.که تاثیر اینها در کاهش اعتماد به نفس شما به مراتب بیشتر است.شرط سلامتی رهایی است.باید هر آنچه را که به شکلی فکر و ذهن شما را مشغول داشته است و احساسات و عواطف شما را درگیر خود نموده،رها کنید.به جای اینکه مدام به مشکلات خود فکر کنید،یک لحظه به مشکل فکر کنید و بقیه وقت خود را صرف حل آن مشکل نمایید.


6)بیماری یعنی نیاز به جلب توجه دیگران

 

اعتماد به نفس در کسانی فوق العاده چشم گیر است که خودشان را خیلی خوب می پذیرند.یعنی در درون،خود را تایید می کنند.انسان بودن خود را پاس می دارند و از توانایی رشد و پیشرفت و خلاقیت و نواندیشی خود لذت می برند و از خود رضایت خاطر دارند.کسانی که اعتماد به نفس عالی دارند،در درون شیفته خود هستند و به خوبی به نیازها،احساسها و تندرستی خود توجه دارند.اما کسانی که خودشان نسبت به خود چنین محبت و توجهی ندارند نیاز پیدا می کنند که این خلا را از جانب شخص یا اشخاص دیگر پر کنند.بیماری(چه واقعی باشد چه ظاهر)،عدم تاییدخود و نیاز به تایید دیگران را ثابت می کند.شخصی که مورد تایید خود باشد و به نیازهای جسمی و روحی خود توجه دارد خیلی کم به بیماری مبتلا می شود.چنین شخصی،حتی فکر بیمار شدن یعنی نیاز به جلب توجه دیگران هم در ذهنش راه پیدا نمی کند.


7)فداکاری بیش از حد:عدم توجه به خود

 

یکی از مفاهیمی که برداشت بسیار بدی از آن شده است،مفهوم فداکاری است.بیشتر ما فداکاری را از جان مایه گذاشتن برای دیگران،تا حد نادیده گرفتن و یا حتی سرکوب کردن نیازهای خود معنی می کنیم.اما باید توجه داشت که ما زمانی می توانیم واقعا انسان فداکار و مثمر ثمری برای دیگران باشیم،که خود باشیم.
اگر شما می خواهید به دیگران روحیه بدهید و یا اعتماد به نفس آنها را افزایش دهید،باید خودتان روحیه عالی داشته باشید.و داشتن روحیه عالی به توجه به خود نیاز دارد.اگر می خواهید کسی را راهنمایی کنید باید خودتان با توجه به نیازها و انگیزه های خود،همانطور باشید. فداکاری با مفهوم نادرست آن،نه تنها شما را از توجه به خود و نیازهای خود باز می دارد،بلکه دیگران را هم به شما وابسته ساخته،خودباوری و خوداتکایی آنها را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.شما با فداکاری نادرست و بیش از حد خود،افرادی ضعیف النفس و ضربه پذیر تربیت می کنید که مسلمل در جامعه دچار مشکل خواهند شد .


8)اعتماد به نفس،خودپرستی نیست

 

باید توجه داشت که خود شیفتگی با خودپرستی،خیلی متفاوت است.گرایش خودپرستی این است که خدایا،نه اراده تو که اراده خودم کرده شود!شخصی که روح عالی اعتماد به نفس در اوست،به خود و دیگران عشق می ورزد چون خود و دیگران را نشانه هایی از آفریدگار می داند.صاحبان اعتماد به نفس اگر خود شیفته هستند و به نیازها و عواطف و برنامه ها و هدفهای خود توجه دارند،تنها به خاطر آن است که می خواهند (باشند)تا برای خود و دیگران،موثرتر و مفیدتر باقی بمانند.برای خود و دیگران تواما ارزش قایل شوید.هم وقتی را برای رسیدن به خود و نیازهای خود در نظر بگیرید و هم وقتی را به دیگران اختصاص دهید و در هر زمان با عشق،به خود و دیگران،خدمت کنید.


9)به خود برسید

 

به خود رسیدن یعنی داشتن اعتماد به نفس و توجه به خود. شما همیشه و در هر شرایطی باید به خود برسید.چه در تنهایی ،چه در جمع،چه در منزل،چه در مسافرت،چه پیش آشنایان،چه در غربت،چه در منزل بیگانگان،و چه در جایی که هیچ کس به خود نمی رسد.به خود و نیازهای خود توجه کنید.


10)احساس شایستگی کنید


به تعریفی اعتماد به نفس،فقط احساس شایستگی نمودن است،این احساس،ممکن نیست در ما به وجود بیاید،مگر اینکه به موجودیت خود پی ببریم و توانایی های خود را بشناسیم. خیلی وقتها احساس شایستگی یا عدم شایستگی،با کارهای آگاهانه و ناآگاهانه شما در طول روز، در ناخودآگاهتان ثبت می شود. از نعمتهای الهی به شکل عالی استفاده کنید.

پ.ن1:برگرفته از کتاب اعتماد به نفس در 10 روز
اثر ارزشمند استاد حورایی

پ.ن2:اینم بخش دوم علی مردان خان

 

 

02_-_AliMardan_Khan.mp3

http://rapidshare.com/files/187703332/02_-_AliMardan_Khan.mp3